Europaleta

 
Zpět na Zpětné odkazy >>

Palety se staly slavné hlavně proto, že unesou až dvě tuny. Sama paleta ale váží pouze 20 až 24 kilogramů – váha závisí na tom, jak dobře je dřevo vyschlé. Na palety se používají různé typy dřeva – od listnatých až po jehličnaté.

Výrobce europalet

Stanislav Hovězák Vám dodá certifikované europalety. Europaleta spadá pod certifikaci EUR - ČSN 269110.

imageKaždou erupaletu poznáte tak, že na ní najdete vypálenou značku EUR anebo EPAL, které dokazují, že paleta pravidla European Pallet Association. Na střední desce palety se nalézá kód výrobce. Díky značení lze vypátrat, kdo europaletu vyrobil.

Vzhledem ke zmiňovaným normám, mohou palety prodávat a opravovat pouze autorizované společnosti. ALe i přesto se europalety stále padělají – vyrábí se ze špatného dřeva a chybí hřebíky.

Ani u použitých palet nesmí chybět důležité prvky. Neprojde paleta s chybějícím prknem, poškozená, shnilá, špinavá.  Cena použité palety závisí na jejím stavu. Po výkupu se palety recyklují a vracejí zpět do oběhu. A samozřejmě také součástky na opravu palety mají certifikát – prkna a špalíky musejí být ze zdravého dřeva (z jednoho kusu), dále se kontroluje hniloba, plísně, napadení škůdci či houbou. V Americe nebyly palety oblíbené kvůli tomu, že nebyly kompatibilní s kontejnerem, ale díky tomu, že se dnes dělají palety na míru, je možné vidět palety už i v USA.