Dřevěné postele

 
Zpět na Zpětné odkazy >>

Dřevěné postele

Dřevěné postele jsou jedním slovem „dokonalé“. Snad každému z nás je „dřevo“ jako materiál velmi příjemný jak na omak, tak energeticky. Splňuje všechny předpoklady pro velmi kvalitní a regenerační spánek. Pokud se u konstrukce lůžka použije vhodná konstrukce spojů, může taková masivní postel z tvrdého dřeva být velice stabilním kusem nábytku, který bude sloužit i několika generacím.

 

Dřevěné postele rozlišujeme podle dřeviny na MĚKKÉ a TVRDÉ dřeviny.

Postele z MĚKKÉ dřeviny – jsou lůžka vyráběné z měkkých dřevin, nejčastěji SMRK, BOROVICE, MODŘÍN… Každá přírodní dřevina je velmi krásná a hodí se do odlišných interiérů. Například tyto postele se s oblibou používají do dětských pokojů, chat a rekreačních zařízení. Jsou cenově velmi dostupné, ovšem pevnostně měkké. Měkkost povrchu těchto dřevin se dá ovlivnit kvalitnější povrchovou úpravou pevným lakem, který je odolnější proti mechanickému poškození.
Je potřeba se zaměřit na kvalitu rohových spojů, které výrazně ovlivňují celkovou pevnost lůžka. Pokud vizuálně některému rohovému spoji nevěříte, je vhodné vyzkoušet jejich pevnost fyzicky, např. na některé vzorkové prodejně.

Postele z TVRDÉ dřeviny – tyto dřevěné postele jsou vyráběné z tvrdých dřevin, nejčastěji BUK, DUB, JASAN, OŘECH…
Ovšem taková postel má nejvyšší předpoklady pro velmi pevnou a stabilní postel. Tvrdost takového materiálu minimalizuje vymačkání spojů a mechanické poškození povrchu. Jsou více odolné vůči vlivům rozdílů teplot a vlhkosti v interiéru. Podmínkou je samozřejmě kvalitní sušení dřeviny. Rychlé vysušení dřeva ve velkokapacitní sušárně může vézt k šokům dřeviny, což se následně projevuje praskáním. Proto je vhodnější dřevo tzv. vzduchosuché, které se suší v hráních i pár let, a v sušárnách se pouze dosušují na patřičnou vlhkost dřeva. Tím se daleko více zaručí stabilita dřeviny.

 

 

image